Koopman staat bij veel mensen bekend alstransporteur van auto’s. Maar op de terminal in Amsterdam wordt al snelduidelijk dat de dienstverlening veel verder gaat. Voertuigen worden hiergewassen, gecontroleerd, aangepast en klaargemaakt voor aflevering. Dagelijksbewegen duizenden auto’s door een strak georganiseerd proces dat vrijwel volledigdigitaal verloopt.
Robert Jager, IT Manager bij Koopman LogisticsGroup: “Wat je hier ziet, is één grote logistieke machine. Auto’s komen van deboot, doorlopen verschillende stappen en vertrekken weer. Alles moet blijvendoorstromen. Ons proces is nagenoeg 100 procent digitaal. Vanaf het moment dateen auto van de boot komt tot hij weer op transport gaat, kunnen we dat nietzonder IT laten draaien.”
De samenwerking tussen Koopman en Nalta begonin 2018. De eerste stap lag bij het vernieuwen van de data-infrastructuur:servers, storage en back-up. Wat begon als een infrastructuurproject groeideuit tot een langdurige samenwerking. Daarbij wordt continu gekeken hoetechnologie het logistieke proces slimmer, veiliger en efficiënter kanondersteunen. In dat traject werken Koopman en Nalta nauw samen met DellTechnologies.
“De samenwerking is stap voor stap gegroeid,”vertelt Robert. “Je begint met de basis, maar gaandeweg ga je steeds meer samenkijken op welke onderdelen je verder kunt verbeteren.”
Binnen Koopman raakt IT vrijwel elk onderdeelvan de organisatie. Het gaat niet alleen om systemen op kantoor, maar om devolledige logistieke keten. Van planning tot verwerking op de terminal. Desystemen moeten betrouwbaar en veilig zijn, informatie moet real-timebeschikbaar zijn en processen mogen simpelweg niet stilvallen. En dat alles opgrote schaal. Alleen al op de locatie in Amsterdam gaan dagelijks enormeaantallen voertuigen door het proces. Zonder stabiele IT zou dat simpelweg nietmogelijk zijn.
Volgens Robert zit de kracht van IT juist inhet feit dat het vaak nauwelijks zichtbaar is. “Onze IT staat eigenlijk altijdop de achtergrond. Maar als je hier rondkijkt en ziet wat er allemaal gebeurt,dan weet je waar we het voor doen.”
In een dynamische omgeving waar voertuigencontinu in beweging zijn, is stilstand geen optie. Systemen moeten stabiel,veilig en voorbereid op groei zijn, zeker in een omgeving waar dagelijksduizenden voertuigen door het proces gaan. Door de infrastructuur temoderniseren en samen te werken met gespecialiseerde partners beschikt Koopmanover een IT-omgeving die deze rol probleemloos kan vervullen.
In 2025 werd het datacenterplatform vanKoopman vrijwel volledig vernieuwd. Nieuwe servers, krachtigere storage metmeer capaciteit en een modern back-upplatform vormen nu de basis onder dedigitale operatie. Ook zijn extra voorzieningen ingericht om bedrijfskritischedata te beschermen tegen cyberdreigingen. Daarmee beschikt Koopman over eentoekomstbestendige data-infrastructuur die verdere digitalisering ondersteunten de logistieke operatie betrouwbaar laat opschalen.
Of zoals Robert het samenvat: “IT is misschienniet het eerste waar je aan denkt als je hier rondloopt. Maar zonder IT zou dithele proces simpelweg niet werken. Security speelt daarbij een belangrijke rol.De storage- en back-upomgeving is sterk beveiligd, zodat bedrijfsdata beschermdblijft en systemen altijd beschikbaar zijn voor de logistieke operatie. Dat isessentieel in een proces dat vrijwel volledig digitaal is ingericht.”
Voor Koopman is IT geen losstaande afdeling,maar een integraal en essentieel onderdeel van de operatie. Daarom wordt ernauw samengewerkt met partners die meedenken over de volgende stap. Desamenwerking met Nalta is daar een goed voorbeeld van: een partnership datbegon bij infrastructuur en inmiddels onderdeel is van de digitale basis onderhet bedrijf.
Robert: “Als je hierduizenden auto’s ziet bewegen, besef je hoe belangrijk het is dat alles achterde schermen klopt. Precies daar ligt de kracht van technologie: zichtbaar inresultaat, maar onzichtbaar in de uitvoering.”